Kuidas valida coach’i
Sobiva coach‘i leidmine on oluline samm soovitud tulemuste saavutamiseks, kuna coach võib oluliselt mõjutada sinu arengut ja edu. Siin on mõned sammud ja kaalutlused, mis aitavad sul teha teadliku ja läbimõeldud valiku
Coaching’u-suhet alustades on oluline omavahel kokku leppida koostöö eesmärk ja „mängureeglid“. Tähtis on konfidentsiaalsus. Rääkima peaks ka sellest, kuidas käituda kui koostöö ei peaks sujuma. NB! Ära otsi endasugust coach’i, sest selle suhte mõte pole mõnusas äraolemises, vaid Sinu arengus.
Lähtu oma eesmärgist
Enne coach‘i otsingut on oluline mõista, mida sa coaching‘ult ootad ja milliseid tulemusi soovid saavutada. Kas soovid keskenduda isiklikule arengule, juhtimisoskuste arendamisele, karjäärimuutusele või hoopis tervise ja heaolu parandamisele?
Vali sobiv coaching‘u tüüp ja vorm
Uuri, milline coaching‘u tüüp sobib kõige paremini sinu eesmärkidega. Näiteks võib elu coaching (life coaching) olla parim valik isikliku arengu jaoks. Kui soovid arendada juhtimisoskuseid, siis kõige tulemuslikum on valida juhtimiscoaching (executive coaching). Samuti mõtle läbi kas eelistaksid individuaalset lähenemist või saad rohkem väärtust hoopis grupicoaching’ust. Grupicoaching’u nime all on turul kahjuks palju pakkujaid, kes pole tegelikult üldse coach’id. Veendu, et coach’il on väljaõpe teenustele, mida ta pakub.
Vali 3-4 potentsiaalset coach‘i
Võta aega, et uurida erinevaid coach‘e. Vaata nende veebilehti, loe klientide tagasiside. Vali välja 3-4 coach‘i, kelle taust, kogemus ja lähenemine sobib just sinu vajadustega.
Lepi kokku tutvumiskohtumine
Enamik coach‘e pakub esmast tutvumiskohtumist tasuta. Kasuta seda võimalust, et kohtuda coach‘iga, hinnata, kas tunnete end mugavalt ja kas teil tekib hea kontakt.
Hinda coach‘i kvalifikatsioone ja kogemusi
Uuri, milline on coach‘i koolitus ja kvalifikatsioonid. Veendu, et coach on atesteeritud või kuulub mõnda sõltumatusse organisatsiooni, näiteks ICF, EMCC, AC. Küsi, milliseid coaching’u alaseid koolitusi ta on läbinud ja kuidas ta hoiab end kursis oma eriala arengutega. Samuti küsi, milline on tema kogemus sinu valdkonnas ja kas tal on olemas soovitused või klientide tagasiside, mis kinnitaks tema pädevust.
Uuri kasutatavaid metoodikaid ja tööriistu
Küsi, milliseid mudeleid, meetodeid ja tööriistu coach kasutab ning kui paindlik on ta oma lähenemises sinu vajaduste järgi. Oluline on, et coach suudab kohandada oma tööstiili vastavalt sinu eesmärkidele ja ootustele.
Coaching’u-suhet alustades on oluline omavahel kokku leppida koostöö eesmärk ja „mängureeglid“. Tähtis on konfidentsiaalsus. Rääkima peaks ka sellest, kuidas käituda kui koostöö ei peaks sujuma.NB! Ära otsi endasugust coach’i, sest selle suhte mõte pole mõnusas äraolemises, vaid Sinu arengus.
Miks valida ICF-i coach?
Coach’i amet on viimastel kümnenditel kiiresti populaarsust kogunud, ning turul on palju tegijaid, kes nimetavad end coach’ideks. Paraku ei pruugi kõigil neil olla vastavat väljaõpet ja tausta, mistõttu on kuulumine rahvusvaheliselt tunnustatud coachingu organisatsiooni nagu ICF (International Coaching Federation) oluline kvaliteedimärgis.
ICF on maailma suurim professionaalseid coach’e ühendav organisatsioon, mis loodi 1995. aastal. Aastaks 2023 on ICF-il üle 50 000 liikme rohkem kui 150 riigist. ICF coachid on läbinud professionaalse coaching’u väljaõppe ja on kohustatud järgima ICF-i eetikakoodeksit, mis seab kõrged standardid coachingu praktikale. ICF atesteeringu saamiseks ja hoidmiseks peavad coachid regulaarselt tõendama oma kogemust ja järjepidevat enesearendamist.
Valides ICF coachi, võid olla kindel, et töötad professionaaliga, kes järgib järgmisi põhimõtteid:
- Konfidentsiaalsus: Kliendi informatsioon on täielikult konfidentsiaalne ja seda ei jagata kolmandate osapooltega.
- Erapooletus: Coach ei suru peale oma arvamusi ja tegutseb kliendi parimate huvide nimel.
- Selguse loomine: Coach selgitab kliendile erinevused coaching’u ja muude arengu meetodite vahel, tagades selge arusaama protsessist.
- Tagasiside võimalus: Kliendil on alati võimalus saada erapooletut hinnangut, kas coach’i tegevus on kooskõlas ICF-i põhimõtete ja eetiliste standarditega. Seda järelevalvet teostab vastav ICF-i komitee.
ICF-i coachid järgivad oma töös ka ICF organisatsiooni põhiväärtusi, milleks on:
- Professionaalsus
- Koostöö
- Inimlikkus
- Erapooletus
Loe lähemalt ICF coach’i põhikompetentside, atesteerimise ja eetikakoodeksi kohta.