Rahvusvahelisel coachingu nädalal räägiti nii vaimsest vastupidavusvõimest, unistuste järgi elamisest, huumorist ja poeesiast coachingus kui ka meeskonnast kohvinurgas

Rahvusvaheline coaching’u nädal toimus 16-22. mail ja teemaks oli „Mõtesta tulevik ümber” (Reimagine the Future).  Nädala jooksul pakkusid coach’id üle maailma oma kohalikes kogukondades erinevaid tegevusi ja pro bono teenuseid, et huvilised saaksid coaching’ut ja selle eeliseid vahetult kogeda.

ICF Estonia pakkus huvilistele läbi nädala veebiseminare erinevatel teemadel, samuti pro bono coaching’ut. Veebiseminaridel osales kokku 300-350 osalejat.

Coachingu nädal algas veebikohtumisega “Coachide kohtumine ICF akrediteeringute teemal”, mille viisid läbi  Katrin Oblikas ja Signe Tõnismäe. Veebikohtumisel vaadeldi erinevaid ICF-i akrediteerimise tasandeid, arutleti, mida on erinevatele tasemetele kandideerimises ning jagati osalejatega juhiseid, kuidas on seda kõige hõlpsam teha.

Sellele järgnes coachidele suunatud inglise keelne töötuba Pedja Jovanovic’iga, mis kandis pealkirja “Using humour in coaching”.  Töötoas atutleti huumori rolli üle coachingu protsessis. Pedja suurepärasel juhendamisel uuriti, kuidas kasutada huumorit hea coachingu suhte loomisel, kuidas see mõjutab meeleolu ja endorfiine ning millised nipid aitavad huumorit kasutada sujuvalt ja loomulikult.

Osalejad mainisid, et töötuba oli praktilise väärtusega ning pakkus laiema vaate nende coachingu praktikale.

Tiina Keskküla ja Kadri Arula jagasid oma veebiseminaril kogemusi ja teadmisi, kuidas selgus isiklikes eesmärkides toetab vaimset vastupidavust. Vaimselt keerulistes olukordades aitab inimesi kui keegi neid kuulab ja peegeldab, kuid jätab otsustamise neile, olukorra tunnistamine, uue perspektiivi või liikumise suuna andmine, proffidega suhtlemine, vaatenurga muutuse näitamine, sõprade ja pere toetus. Huvitav on see, et tugevam vastupidamisvõime tekib kollektiivselt. Samas õpetajatele ja perearstidele ICF-i poolt pakutud probono coachingu projektidest selgus, et suurim kasu klientidele vaimselt keerulise ajal oli selguse saamine isiklikes eesmärkides. Seminaril osalejaid olid tänulikud kasulikult veedetud aja eest.

Töötoas teemal “Coaching’u tööriistade kasutamine juhtimises” uudistasid osalejad Eike Tõnismäe ja Annika Sööt’I juhendamisel, kuidas viia läbi väekaid vestlusi, mille tulemuseks oleks areng, koostöö ja veel mingi x faktor, mis käivitab just konkreetset inimestl. Neile vestlustele otsiti koos ka head nimetust. Kõlama jäi neist üle 10, millest meeldejäävamad olid  arenguvestlus, koostöövestlus, koosloome vestlus jne.

Arengut käivitavate vestluste  läbiviimiseks tutvustati R. Diltsi laiendatud mudelit, kus olid läbipõimunud Ego ja Hing tasandid. Osalejad tõid välja, et see oli lahe  ja prakiline vaade, kuidas läbi viia arengut käivitavaid vestlusi  nii et inimene ona “tervikuna” kaasas.

Ain Mihkelsoni ja Olesija Saue veebiseminari teemaks oli „Kuidas saata kõik kukele ja teha seda, mida päriselt tahad?“  See veebinar osutus ootamatult populaarseks ja sai palju positiivset tagasisidet. Esimeses seminari osas arutleti, kuidas jõuda selgusele selles, mis paneb silma särama.  Teises seminari osas uuriti, mis meid takistab elamist unistuste järgi ja kuidas sellest üle saada. Lähemalt saad sellel teemal lugeda siit: https://coaching.ee/blogi/kuidas-saata-koik-kukele-ja-teha-mida-pariselt-tahad/

Kaire Viil tutvustas oma veebiseminaril, kuidas poeesiat ja metafoore kasutada inimese arengu toetamisel ning pani osalejad seda ka kogema. Luuletuste metafoorid ja sümbolid võivad aidata

  • avastada enda mõtteid
  • tõsta teadlikkust
  • avada uusi vaatenurki
  • jõuda sügavamate arusaamadeni ja juurpõhjusteni.

Töötoas prooviti läbi neli metoodilist võtet, kuidas kasutada luuletusi ja metafoore coachingukohtumistel. Osalejad kirjeldasid oma kogemust metafooridega helge, soe, põnev, emotsionaalne, rikastav, loominguline, lahe, inspireeriv , lummav, puudutav, rahustav, vahva, liikumapanev , aeg iseendale, koosloome. Osalejatel ei olnud pääsu ka luuletamisest. Uskumatult poeetiline veebiseminar.

“Kuidas meeskond kohvinurgast välja kasvatada?”  oli teemaks Chanet Siret Simoneni ja Tiiu Hinnovi läbiidud veebiseminaril. Selleks, et meeskonnad kohvinurgas toimuvatest vestlustest ausate avatud toetatud suheteni viia, tuleb selleks võtta aega ja tegutseda teadlikult.

Toetades teadlikult meeskondi oma vahelises kommunikatsioonis ja usalduse loomisel, võib see tõsta meeskonna tulemuslikkust kuni 30%. Boonusena tõuseb ka meeskonnaliikmete töörõõm ja psühholoogiline turvalisus.

Osalejad tõid tagasisides välja kasulikkuse ja arusaama sellest, mis on hästi toimiva meeskonna vundament.

Üheks coaching’u tutvustamise viisiks on pakkuda pro bono coaching’ut ja sellel aastal pakkusime seda Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudi haridusinnovatsiooni keskuse töötajatele ning õppuritele. Coaching’ule pühendatud päev juhatati sisse lühiseminariga, sh demo coaching’uga (Kadri Arula ja Annika Haavisto-Visnapuu), millele järgnesid minicoaching’ud nii koha peal kui Zoomi vahendusel. Projektis osales 21 osalejat ja 8 coachi.

Tagasiside osalejatelt: “Võtsin kaasa selgema teadmise, mis on coaching. Mille poolest see erineb mentorlusest, juhendamisest. Sain teadmise, kuidas coaching on veel üks tööriist haridusmaastikul.  Väikese vihje, kuidas oskuslikult teisi kuulata ja selle, kuidas ise endasse süvitsi vaadata. “ “Minu coaching’u kohtumine oli väga tore ja sain imelise kogemuse, kuidas coach mind kuulas/peegeldas tagasi minu mõtteid ja küsis küsimusi, mis mind tõesti panid mõtlema. Ja selle kohtumise käigus mõeldu on juba leidnud rakenduse st on olen teinud algust. Aitäh!”

Tuleviku osas nähakse, et coaching’ut tasub tutvustada õpetajakoolituses, kasutada ise oma arenguks kui ka organisatsiooni töös.

Oleme valmis sama formaati pakkuma ka teistele coaching’u huvilistele organisatsioonidele: esitlus coaching’ust koos demo coaching’uga + minicoaching’ud.

Rahvusvaheline coaching’u nädal möödus kiiresti. Sellele järgnes tõeline coaching’u pidu ehk ICF Estonia, ESCÜ ja Äripäeva koostöös toimunud juhtimiskonverents Coaching 2022 VASTUPANU.

Kadri Arula, ICF Estonia juhatuse liige ja juhtimiscoach, www.kadriarula.ee

Scroll to Top