Elul on meile alati midagi head pakkuda, kahjuks liialt sageli jääb see meile märkamatuks või tundub tähtsusetuna. Inimestena oleme harjunud esimese valikuna märkama ikka seda, mis on halvasti, mis tekitab meis rahulolematust ning seda kiiresti ka oma lähimate kaaslastega jagama. Kõik see, mis on hästi, tundub meile tihti täiesti tavaline, ei vääri keskendumist ja veel vähem sisekaemust. Tegelikult peaksime õppima märkama rohkem head, leidma alati selle, mille eest tänulik olla ja leidma aja, et seda keskendunult tunnetada.
Tänulikkuse imeline vägi
Tänulikkus – see on imeline vägi, mis muudab meie ajukeemia positiivseks, transformeerib vana ja avardab teadlikkust, häälestab meie teadvuse uue vastuvõtmisele, aitab meil ise olla uue identiteedi loojad
On tehtud palju teadusuuringuid, mis on tõestanud, et tänulikkus muudab meid õnnelikumaks ja tervemaks. Nii nagu iga emotsiooniga, ei saa me ennast sundida tänulikkusele aga me saame oma mõttemaailmaga tegeleda nii, et tänu saaks tekkida. Tänulikkuse teadlik harjutamine aitab meil kujundada oma ellu uut harjumust ja üha enam keskenduda elu positiivsele küljele ning kogeda nii vaimset kui füüsilist heaolu tunnet.
Siinkohal üks tore lugu tänulikkusest, mida hiljuti kuulsin inimeselt, kes juba leidnud enda jaoks tänulikkuse väe.
„Ma olen märganud, et tänulikkus aitab mul näha uusi vaatenurki ja olla avatud ning kuulata südamega. Alles hiljuti Tartust koju tulles plaanisin jalutada koju, kuid Tallinnas ootas mind ees paduvihm. Otsustasin võtta takso. Millegipärast ootas takso tellitud kohast väga kaugel. Autosse istudes sain aru, et keeltest mida mina oskan mul kasu ei ole, kui siis vaid kehakeelest. Taksojuht ei teadnud, kuhu suunas sõitma hakata, ta sõitis valest teeotsast mööda ja mul oli sõnavaras tema keeles vaid 5 sõna. Sain õnneks kasutada neid kõiki. Ühtäkki sain ma aru, et ma taipan mida ta minuga räägib. Me mõistame teineteist ilma sõnadeta. Ma kuulsin teda südamega ja olin tänulik, et ma ei pea paduvihmas koju kõndima. Hiljem mõistsin ma tänulikkuse väge. Ma oleks võinud olla vabalt see inimene, kes kirjutab kaebekirja, miks minu juhiks oli umbkeelne inimene, kes ei suuda! kaarti lugeda, meeste rahvas, kes tekitab minus hirmu jne jne Ei, ma leidsin endas tänulikkuse, ma olin avatud ja mõistsin, et me kõik võime valida kuulata tänulikkusega südames. Tänulikkus on kiirtee südame keelde.“
Tänulikkus on üks võimsamaid mentaalseid tööriistu, mis meil alati olemas on kui oskame seda vaid kasutada. Kahjuks me ei luba endale just tihti aega hingetõmbeks, veel vähem vaikuseks enda sees. Sageli on meie eludes mitmeid keerulisi olukordi, mis kestavad pikka aega ja me oleme sunnitud elama vaid “tulekahjude” kustutamise tähe all, püüdes lihtsalt saada hakkama igapäevaste tegevustega. Samas tunneme iga päevaga kuidas meie energiatase muutub madalamaks ja oleme üle koormatud negatiivsete emotsioonidega nagu viha, nördimus, süütunne ja meeleheide. Sellistel hetkedel peaksime õppima kasutama tänulikkust aga eelnevalt tuleks seda igal võimalusel praktiseerida. Treenides regulaarselt niinimetatud tänulikkuse lihast, saame kasutada seda oskust selleks, et võimalikult kiiresti oma negatiivsetest emotsioonidest välja tulla, muuta oma seisundit ja tundeid. Meie emotsioonidel on võime kujundada meie reaalsust. Just meie elu “mustadel päevadel”, mil meid valdavad lootusetus, nördimus, viha või hirm, saame valida tänulikkuse. Me saame alati võtta ühe rahulikuma hetke, leida vaikuse enda sees ja suurendada tänutunnet, keskendudes kõigele sellele, mis teeb meid meie elus õnnelikuks ja tänulikuks. Võttes selle tunde täielikult omaks saame vabaneda negatiivsest emotsioonist, mida varem kogesime, ja meie energiatase tõuseb märgatavalt.
Tänulikkuse kolm kategooriat
Selleks, et õppida valima tänulikkust, on hea olla teadlik kolmest tänulikkuse kategooriast, mis aitavad meil leida alati midagi, mille eest siiski tasub tänulik olla. Kui kui meil on täna raske olla tänulik iseenda elus toimuva eest, siis saame olla tänulikud millegi universaalse eest. Tasub meeles pidada vaid üht: alati leidub midagi mille eest tänulik olla, kui võtame endale aega et sellele keskenduda ja selle enda jaoks avastada.
Need kolm suurepärast tänulikkuse kategooriat aitavad meid oma elus tänulikkust praktiseerida ja seda tunnet enda sees kasvatada.
I Tänulikkus iseenda eest
Mille eest on meil põhjust iseenda juures tänulik ja uhke olla? Mida me enda juures hindame? Mille puudumise eest oleme tänulikud?
Näiteks tänulikkus oma kiire taipamise, hea tervise, erilise musikaalsuse ja hea huumorisoone eest, samuti sõltuvuste puudumise eest.
II Tänulikkus enda elu eest
Mis on meie elus see, mida kõige rohkem hindame ja mille eest on meil põhjust tänulik olla?
Näiteks tänulikkus oma hea töökoha, väärika sissetuleku, hubase kodu, kallite sõprade, armastava pere ja laste eest.
III Tänulikkus kogu maailma eest
Mis on need asjad, mis on universaalsed meile kõigile, mille eest tänulik olla?
Näiteks tänu kena päikesepaistelise ilma eest, tänu meie riigis valitseva rahu eest, tänulikkus võimaluse eest reisida ja avastada maailma.
Veel üks hea võimalus – pea päevikut
Selleks et tänulik meel muutuks meie elu pärisosaks, peame seda harjutama nii palju, et see kujuneks osaks meie autentsest olemusest. Meil tuleb seda ikka ja jälle korrata, seni kuni suudame automaatselt keskenduda meie elus olevale heale, mitte halvale. Sinna kuhu koondub meie mõtete fookus, sinna voolab ka energia, mistõttu keskendudes oma elus heale hakkab meie elus sündima ka rohkem head ja külluslikku.
Üks väga tore viis kasvatada oma “tänulikkuse lihast” ja muuta seda enda mina osaks on hakata pidama päevikut. Igapäevane tänulikkuse päeviku pidamine aitab meie aju neuroloogilisel tasandil ümber treenida ja õpetab meid keskenduma meie elus olevale heale.
Tooksin välja ühe võimalikku viisi kuidas tänulikkuse päevikut pidada. See on tõesti vaid üks võimalus, sest endale sobivaima viisi suudab igaüks ise endale leida, nii nagu treenigute valikuga üldiselt ikka.
Sinu tänulikkuse nimekiri
Püüa igal hommikul või õhtul üles kirjutada vähemalt 5 asja, mille eest oled tänulik aga soovi korral võid leida ka 5 asja igast tänulikkuse kategooriast, need üles märkida ja ka natuke täpsemalt lahti kirjutada. Harjuta end mõttega, et tänulik võid olla ka asjade pärast, mis sul mõnel päeval ebaõnnestusid, sest iga ebaõnnestumine kätkeb endast võimalust midagi õppida. Hiljem, oma märkmeid üle lugedes, hakkad märkama muutusi oma valikutes, paned tähele kuidas sinu vilumus märgata head kasvab ja edasi areneb. Juba mõne nädala möödudes on sinu päevades palju enam positiivset mida märkad ja mille üle rõõmu tunned.
Kas see päriselt ka toimib?
Minu kogemused, mida olen saanud oma töös erinevate coachingu klientidega, on mulle korduvalt tõestanud külgetõmbe seaduse kehtivust, et me tõmbame ligi seda mida me tunneme ja mõtleme. Oleme kliendiga koostöös hakanud harjutama ja treenima tema “tänulikkuse lihast”, et ta harjuks märkama elus rohkem positiivset ja head. Selle praktika käigus on muutunud inimese väärtused, mõtted ja hoiakud ühtseks süsteemiks, mis on hakanud omakorda looma uut positiivset reaalsus nende elus. Muutus on olnud imeline!
Lõpetan tänutundes sinu ees, et lugesid ja minuga oma aega jagasid!
Tiiu Hinnov, ACC, juhtimise ja personaalse arengu coach, www.tiiuhinnov.ee