Küllap oled märganud, et tehes asju, mis sulle meeldivad ja hästi välja tulevad, oled oluliselt produktiivsem. Sa tunned rõõmu nii tehtust kui elust tervikuna.
Vahel aga ei saa me täpselt aru, mida tegema peaks. Sees on lihtsat udune aimdus, et peaks midagi muutma, või puudub julgus selle tegemiseks. Käesolevas loos vaatame, kuidas luua selgust. Järgmises vaatame, mis meid takistab soovituni jõudmisel.
Mida teha, et end õnnelikumalt tunda?
Usun, et igal inimesel on oma põhjus siia ellu sündimiseks. See on seotud nii enda kasvamise kui ka teiste toetamisega. Õnne uurijate sõnul on oma kutsumuse järgimine ja teiste abistamine kõige lihtsam tee end õnnelikumana tunda.
Jaapanist on pärit Ikigai mõiste. Selle järgi sisaldab meie kutsumus nelja komponenti, mida vajad õnnelikuks tööks ja eluks. Seda iseloomustavad tegevused:
- Mis tulevad meil hästi välja
- Mida meile meeldib neid teha
- Mida on maailmal vaja
- Mille eest ollakse nõus maksma
Enda kutsumuse leidmiseks võid teha järgmise mõtteharjutuse:
1) Tee nimekiri 25’st teemast, mis sind huvitavad ja vaimustavad. Ükskõik mis valdkonnaga need seotud ei oleks- tervis, teadus, loodus, äri jne.
2) Seejärel tee nimekiri 25’st tegevusest (näit kirjutamine, müümine jne), mis sulle meeldivad.
3) Nüüd vaata lemmiktegevustesse lähemalt sisse- mis sulle nende juures täpsemalt meeldib? Näiteks müügi puhul- on selleks uute inimesega tutvumine, toote esitlemine, inimeste kuulamine, müügikirjade koostamine vmt?
4) Tee seda põhjalikumalt sisse vaatamist vähemalt viie enim meeldiva tegevusega.
5) Seejärel vaata, milline on ühisosa nendes täpsemate tegevuste vahel. Ühisosa viitab sinu kutsumusele
6) Järgmiseks mõtle enda tugevuste peale. Meenuta mõnda sündmust või olukorda, kus said suurepäraselt hakkama, olid oma parimas vormis. Milliseid enda isikuomadusi ja oskuseid sa seal kasutasid? Võid küsida peegeldust ka inimestelt, kes sind tunnevad. Vahel näevad teised meie tugevusi palju paremini.
7) Enne lõpetamist tee veel üks mõtteharjutus. Kui sul oleks piiramatult aega ja raha, mida sa siis tahaksid teha. Mida kogeda, luua, uurida? Milliseks inimeseks kasvada? Kus ja kellega sa tahaksid seda teha? Kuidas maailma paremaks muuta? Unista julgelt, ilma ühegi piiranguta.
8) Nüüd vaata koondpilti- innustavaid teemasid, tegevusi ja unistusi. Milline uus töö siit välja koorub? Tänapäeval on aina enam töid nn rätsepaülikonna vormis. Sa võid panna kokku just endale sobiva menüü ja selle suunas püüelda.
8) Lõpetuseks – mis on 3 väikest sammu, et soovitu suunas teele asuda? Asad, mida saaksid nädala jooksul ära teha? On see kõne või kiri kellelegi? Millegi kohta info kogumine? Kui sammud käes, tee need ära.
Vahel jäävad meie unistused hirmude taha kinni.
Mis meid takistab?
Sageli peitub põhjus hirmudes, enamasti varjatud hirmudes.
Esimene samm neist üle saamiseks on enda hirmude teadvustamine ja omaks võtmine.
Aastaid tagasi, pangas töö olles, unistasin oma käe peal tegutsemisest. Kuid mõte tundus toona nii hirmus, et ei julgenud seda lõpunigi mõelda. Kuni ühel mentorite koolitusel minult küsiti- kui suurt hirmu ma selle ees tunnen, 10p skaalal? Mul tuli momentaalselt vastuseks 12! See tundus elus kõige hirmsam asi üldse. Lahkuda turvaliselt ja hästi tasustatud töölt tundmatusse, millest ei tea, kas ja kuidas sellega hakkama saan.
Ometigi võimaldas hirmu teadvustamine sellega tööd teha
… ja mõni aasta hiljem elasingi oma unistuste järgi.
Ei ole vahet, millest sa unistad- on see uus töö, suhe, haridus, vaimsed sihid, maja vmt. Põhimõtted hirmudega töös on suuresti samad.
Pakun välja mõtteharjutused, millega saad oma hirmud päevavalgele tuua ja nendega rahu sõlmida.
Hirmude teadvustamine ja rahu sõlmimine
1) Tee nimekiri hirmudest, mis su unistusega seonduvad. Olgu hirmudeks raha (puudus või harvemini ka liiga paju raha), lähedaste või sõprade arvamus, vabadus või selle kaotus jne.
2) Hinda igat hirmu 10p skaalal. 10 on kõige hirmsam asi, mis üldse juhtuda saab ja 1 täiesti olematu hirm.
3) Vaata igasse suuremasse hirmu põhjalikumalt sisse. Mida sa seal päriselt kardad? Küsi endalt 5 korda, mida ma tegelikult kardan, minnes iga kord järjest sügavamale. Mis on sügavamad põhjused hirmu taga?
4) Hinda kui suur on sinu hirmu juhtumise tõenäosus 100% skaalal?
5) Mõtle läbi, mida saad teha, kui see hirm peaks tõesti realiseeruma. Näiteks millest oled valmis loobuma, kellelt saad abi küsida jne? Mida saad teha, et seda ei juhtuks või mida teed, kui see juhtub? Kuidas end ette valmistada?
Enda näide- sain aru, et kui ettevõtlus välja ei tule, võin ju tagasi tööle minna. See taipamine andis rahu tagasi.
6) Olles eelnevad mõtteharjutused läbi teinud, hinda igat hirmu uuesti. Kui suurt hirmu sa nüüd tunned nende ees?
7) Küsi endalt „elu lõpu küsimus“. Kujuta end elu lõppu surivoodile ja küsi, kumba sa rohkem kahetseksid. Kas seda, et jätsid proovimata, või seda, et proovisid, ükskõik, millega see lõppes?
8) Lõpetuseks küsi, mis on 3 väikest sammu, mida saaksid hirmust hoolimata soovitu nimel teha? Kellelt abi või nõu küsida või mida ette võtta? Ning siis tee need kohe ära, enne kui hirm jälle võimust võtab.
Mõttetasandilt kaugemale
Ülaltoodud harjutused toimuvad suuresti mõttetasandil. Vahel on aga meie hirmude juured sügaval alateadvuses peidus. Sellisel juhul on hea rääkida spetsialistiga, kes oskab su sügavamale viia ja seal peidus olevad hirmud pinnale tuua. Mind on selles suuresti aidanud näiteks konstellatsioon ja (holistiline) hüpnoteraapia. Coachina olen aga kasutanud loovvahendeid- joonistamist ja vabakirjutamist.
Kui oled hirmud omaks võtnud, aitab unistustele ja soovidele jõudu juurde saada visualiseerimine.
Sellest aga mõnes järgmises artiklis.
Seniks aga jälgi märke, mis elu sinuni toob. Sageli annab elu ise vastused, kui elada koos olulise küsimusega.
Mõnusat elusa elu elamist, oma hirmudega sõbrunemist ja neist oma liitlaste tegemist!
Allikas: https://kasvulabor.ee/kuidas-saata-koik-kukele-ja-teha-mida-pariselt-tahad/
Ain Mihkelson, ACC, juhtimiscoach, spirituaalne coach, https://kasvulabor.ee/