Tänulikkuse praktiseerimisel on uskumatult võimas mõju, alates meie vaimse tervise tugevdamisest kuni meie inimsuhete kvaliteedi parandamiseni. Siiski, on sellel protsessil ka oma varjatud küljed, mis tekivad “tänulikkuse lihase” treenimisega liialdamisest või sellega tegelemisest lihtsalt sellepärast et “peab”. See võib üsna kiiresti viia sügaval sisimas möllava frustratsiooni tekkimiseni ja selle varjamiseni tänulikkuse maski taha. Selliste varjatud külgede tekkimise vältimiseks tuleks teekonda tänulikkuse suunas alustada alati teadlikult ja väikeste sammudega, tunnetades selle mõju enda sisemise väärtuste süsteemi muutusele. Tegelikult ei ole see protsess üldse keeruline vaid nõuab lihtsalt parajas tempos harjutamist ja harjumist enda uue olemusega. Mida rohkem õpid tähele panema seda, mille eest võiksid tunda tänulikkust, seda enam suureneb sinus õnne ja rahulolu tunne!
Millest alustada?
Alusta enese jälgimisest! Pane tähele kui palju sa kasutad oma inimsuhetes tänamist. Kas see on sinu tavapärane reaktsioon? Kas alles hiljem meenub sulle tänulikkus? Kuidas sa tunned ennast kui oled kedagi tänanud? Kas oled pigem stressis, pinges, pisut häiritud? Anna kiire hinnang ka oma füüsilisele seisundile ja elujõule?
Alusta ühest korrast päevas! Kui märkad mingi suhtluse käigus endas soovi tänada, siis peatu mõttes hetkeks ja märka seda, mille eest sa soovid tänulik olla. Fikseeri see mõte enda jaoks ja siis anna endale võimalus oma tänulikkust väljendada öeldes “Aitäh!”.
Kuidas harjutada tänulikkust?
1. Võta endale aega ümbritseva märkamiseks
Püüa treenida ja harjutada võimalikult sageli kohalolekut, mis aitab sul häälestuda praegusele hetkele ja selle tunnetusele. Mida sagedamini oma teadlikkusele häälestud, seda suurem on võimalus, et sinu aju õpib märkama ümbritsevas maailmas head, mille eest tänulikkust tunda, mis loob omakorda sinus heaolu tunnet. Meie võime märgata looduse ilu, õrna uduloori suvisel heinamaal, inimeste lahket meelt, võimalust oma tööga paremini teenida – see kõik eeldab meie võimet olla teadlik iseendast ja ümbritsevast maailmast, milles on tegelikult väga palju ainest tänulikkuseks.
2. Harjuta tänulikkust väikeste asjade eest.
Sageli on meil lihtne olla tänulik elu suurte tähtsündmuste eest nagu ülikooli lõpetamine, abielu sõlmimine või laste sünd kuid igapäevaste väikeste asjade eest võib olla palju keerulisem tänulikkust tunda. Tegelikult, kui me endale vahel teadvustaksime, et ka näiteks lihtsalt ühe mõnusa eine söömine on iseenesest täiesti eriline, võib see olla väga võimas kogemus. Sinu vahetu teadlikkus söödavast toidust, maitsete õnnestunud kombinatsioonist ja rahulolu näljatunde kadumisest, on ju tegelikult suurepärane võimalus nautida tänulikkust peaaegu alati kui sa sööd!
Teine näide võib olla hommikune tänutunne selle eest, et sul oli võimalik öösel oma kodus, oma mugavas voodis ja sooja teki all magada, sest kui palju on maailmas inimesi, kellel sellist võimalust ei ole. Me saavutame oma eluga rahulolu ja meelerahu seisundi, harjutades korduvalt tähelepanelikkust ja tänulikkust väikeste asjade suhtes kuni see muutub meie harjumuseks, vajaduseks ja meie loomuse autentseks osaks.
3. Jaga oma tänulikkust armsate inimestega.
Meie heaolu üheks alustalaks on terved suhted lähedastega aga ilma siira tänuliku meeleta on neid võimatu saavutada. Tänulikkus saavutab oma tõelise väe alles siis kui saad seda jagada teiste inimestega. Järgmisel korral, kui märkad oma kallima lahket tegu, siis miks mitte näidata välja enda tänulikkust lihtsalt teda tänades või kallistades, mitte arvates et see on iseenesestmõistetav elu osa. Peaksime avaldama rohkem tunnustust ja mitte laskma headel tegudel märkamatuks jääda. Kui treenid end näitama oma tänulikkust lähedaste suhtes, võib see tugevdada teie suhteid märgatavalt ja kestvalt.
4. Loo endale tänutõotus
Paljud uuringud näitavad, et mingi soovitud uue käitumismustri või harjumuse saavutamiseks suurendab õnnestumise tõenäosust endale vande andmine. Seetõttu kirjuta endale oma tänutõotus, mis võib olla üsna lihtsalt sõnastatud: “Ma luban igas päevas panna tähele midagi head ja olla selle eest tänulik!”. Hoolitse selle eest, et tõotus oleks sellises vormis, et saaksid sellele iga päev uuesti pilgu peale heita ja endale uuesti meenuda lasta. Pane see sellisesse kohta kus see iga päev sulle meelde tuleb nt külmkapi uksele, vannitoa peeglile, nutitelefoni jm
5. Meenuta korraks halba kogemust
Selleks, et olla siin ja praegu tänulik, on kasulik meenutada kunagi kogetud raskeid, keerulisi ja lootusetuid aegu. Kui meenutad endale, milline oli sinu elu varem, kuidas oled saanud võimalusi enesearenguks ja kui kaugele oled praeguseks jõudnud, lood oma mõtetes selge kontrasti ja see kontrast on viljakas pinnas tänulikkuse tunde tekkeks ja läbi selle olevikust suurema rahulolu tunde saamiseks.
Tänulikkuse praktikad juhtimises
Tänapäeval on hea juhi roll olla eestvedaja ja eeskuju ning muutused tema käitumises toovad kaasa ka ülejäänud meeskonna dünaamika ja mõtteviisi muutuse. Üks lihtne põhimõte, millest juhil oma töös tasub lähtuda, on inimsuhete väärtustamine, töötajatega rääkimine ja nende mõtete aktiivne kuulamine. Tegelikult on need coachiva juhtimisstiili peamised alustalad ja nende kasutamine meie kriisidest tulvil majanduselus on kindlasti pingeid maandav ja meeskondi ühendav. Juht võiks mõelda ka sellele, kas ja kuidas oma töötajaid tänada, milles väljendub tema tänulikkus ja kuidas seda teha nii, et see oleks igale meeskonna liikmele sobivalt õiges vormis ja viisil esitatud. Üldine tööeetika peaks kandma endas mõtet, et meie tööelu ja eraelu on tasakaalus ja kogu elu on elatud tänutundes.
Tänulikkust praktiseerivad inimesed:
- On paremas üldises tervislikus seisundis
- On optimistlikud ja paindlikud
- Kogevad vähem stressi, ärevust ja depressiooni
- Saavutavad oma eesmärke kergemini
- Omavad häid ja terveid inimsuhteid
- On paremate juhi omadustega
- Kohanevad kiiresti muutustega
Loodan väga, et sa edaspidi suudad võtta hetke, et olla tänulik elu heade asjade eest. Usun, see võib aidata sul muuta tasakaalu oma elus, maandada stressi, lisaks arendada sügavamat sidet iseenda ja sulle kallite inimestega, eriti rasketes olukordades. Tee oma esimene samm tänulikkuse praktika alustamiseks juba täna!
Tiiu Hinnov, ACC, juhtimise ja personaalse arengu coach, www.tiiuhinnov.ee