Suur osa meist töötavad meeskonnas ning see on fundamentaalne osa organisatsioonide ja ettevõtete toimimisest. Öeldakse, et koos jõuame kaugemale, kuid kas see ikka on tegelikkuses ja igapäevaselt nii? Tulemuslik koostöö ei saa tekkida lihtsalt iseenesest ja loomulikult. See eeldab suurepärast konfliktilahendamise oskust, otsustusjulgust ja tõhusat kommunikatsiooni. Meeskonnatööd mõjutavad paljud erinevad faktorid ja vaatamegi siinkohal lähemalt, mis teeb ühe meeskonna tulemuslikumaks kui teise ja kuidas vastavaid tööriistu kasutada.
Selge meeskonna MIKS ja vahe eesmärgid
Esimene samm meeskonna tulemuslikkuse tõstmiseks on seada selged eesmärgid ja tuvastada meeskonna MIKS. Meeskonna miks ehk millisest vajadusest ajendatuna konkreetselt see meeskond peab koos tegutsema. Kellele või millele väärtust luuakse? Prof. Peter Hawkins on öelnud: „Meeskond ei loo eesmärki, vaid eesmärk loob meeskonna“.
Selleks, et meeskond oleks tulemuslik on seega vaja mõlemat – selget arusaama, miks me peame koos tegutsema ning mis on need selget sõnastatud ja mõõdetavad vahe-eesmärgid, mille poole oleme koos liikumas. Ilma selgete vahe-eesmärkideta on raske edu mõõta ja meeskonnaliikmeid motiveeriv eduelamus võib jääda saamata.
Kontrollküsimus: miks te peate meeskonnana tegutsema?
Avatud kommunikatsioon
Avatud ja usalduslik kommunikatsioon on meeskonnatöö tulemuslikkuse võtmetegur. Selleks, et ideid, muresid ja ettepanekuid aga ka vastutust jagada peavad meeskonnaliikmed end turvaliselt tundma. Väga olulised on ka kuulamisoskus ja reageerimise asemel hoopis vastamine. Jah, see kõlab nagu ideaalne tööpäev ja tean omast käest, et seda on kergem öelda, kui teha, kuid on palju tehnikad, mida saab meeskonnaliikmete suhtluse ja suhete parandamise eesmärgil rakendada. Alustage näiteks sellest, et võtate päriselt AEGA, et regulaarselt kuulata oma meeskonnakaaslasi ja ka ise jagada. Teemadel, mis iganes sel momendil aktuaalsed. See aitab kõikidel tunda, et nad on samas infoväljas ja nn lainepikkusel.
Kontrollküsimus: kas sa tunned, et saad oma ideid meeskonnas hinnangute vabalt jagada?
Jagatud vastutus
Tulemuslikus meeskonnas vastutavad meeskonna ühise edu eest kõik liikmed. See tähendab, et igaüks panustab ja teeb koostööd, mitte ei looda aktiivsematele liikmetele, kes kogu töö ära teeks ning vankrit edasi veaks. Kui kõik meeskonnaliikmed tunnevad vastutust meeskonna edu ees on nad tavaliselt ka rohkem motiveeritud endast parimat andma. Mis on see eesmärk, mida te saate üksnes meeskonnana tegutsedes saavutada?
Kontrollküsimus: kummad on rohkem tunnustatud ja märgatud – individuaalsed või meeskondlikud kordaminekud?
Paindlikkus ja kohanemisvõime
Tulemuslikud meeskonnad on paindlikud ja kohanemisvõimelised. Nad on suutelised kiiresti agiilses keskkonnas reageerima ning avatud uutele ideedele ja vaatenurkadele. See annab meeskonnale oskuse näha väljakutsetes kasvukohta ning liikuda edasi oma eesmärkide suunas.
Kontrollküsimus: milline on meeskonnas esimene reaktsioon muutustele?
Usaldus
Omavahelise usalduse määr on tulemusliku meeskonna peamisi mõõdikuid, kuid selleni jõudmine ja määra tõstmine ka üks kõige aeganõudvamaid protsesse. Inimestel on üleüldiselt raske usaldada, ka iseennast ja lihtsalt seetõttu, et keegi ütleb, et meeskonnaliikmed peaksid üksteist usaldama, see iseenesest ei juhtu.
Usaldust loovad kõik eelpool kirjeldatud näitajad. Kahtlemata suurendab usaldust meeskonnas ka ootuste selge väljendamine üksteisele. Meeskonnajuhina veendu, et kõik mõistavad, mida neilt on oodatud.
Kontrollküsimus: skaalal 1-10, kas sa usaldad oma meeskonna liikmeid?
Tulemuslik meeskonnatöö vajab seega selgeid eesmärke, avatud suhtlust, jagatud vastutust ja üksteise tööalast usaldamist. Kui võtad fookusesse nende näitajate arendamise, liigud kindlasti produktiivsema ja positiivsema töökeskkonna suunas, milles kõik meeskonnaliikmed ennast hästi tunnevad. Hea ja kindel tunne meeskonnas suurendabki selle tulemuslikkust.
Reesi Valge, juhtide ja meeskondade coach