Mis on coaching?

Coaching on inspireeriv ja loominguline partnerlus, mis toetab inimese isiklikku ja/või ametialast arengut ning aitab toime tulla muutustega. 

“Coaching is partnering with clients in a thought-provoking and creative process that inspires them to maximize their personal and professional potential. The process of coaching often unlocks previously untapped sources of imagination, productivity and leadership.” ICF definition of coaching.

Coaching’u protsessis ei nõustata klienti, vaid lähtutakse mõtteviisist, et üksikisik või meeskond on võimeline ise sobivaid lahendusi ja vastused leidma. Coach’i roll on aidata kliendil eri tehnikate abil neid lahendusi märgata, avastada oma võimekust ning inspireerida teda tegutsema ja maksimaalselt oma potentsiaali rakendama. Coaching keskendub tulevikule. Oluline on jõuda protsessis konkreetsete tegevuskavadeni, mis aitavad püstitatud eesmärke ellu viia.

ICF
ICF Estonia

Millal ja miks valida coaching?

Meil kõigil on eesmärgid, mida tahame saavutada, väljakutsed, mida püüame ületada, ja hetked, mil tunneme end kinni jooksnuna. Coach‘iga koostöö võib aidata sul oma elu muuta ja liikuda suurema rahulolu ja edu suunas, nii isiklikult kui ka tööalaselt.

Coaching ei ole nõrkade järeleaitamine. Coach’i abiga saad heast suurepäraseks, leides suuremat selgust oma elu sihtides ning õppides oma tugevusi paremini mõistma, hindama ja tõhusamalt kasutama.

Põhjused, miks endale coach’i otsitakse, võivad olla väga erinevad. Näiteks:

  • Soovin leida lahendusi oma isiklikele või tööalastele väljakutsetele.
  • Tahan arendada oma juhtimisoskusi või tõhustada meeskonnatööd.
  • Tahaks, et minu elus oleks midagi enamat, aga ma ei tea kuidas selleni jõuda.
  • Tunnen, et vajan uusi väljakutseid või karjääri.
  • Soovin leida ideid kuidas käivitada või ellu viia uut projekti.
  • Olen jõudnud uude eluetappi ja otsin selgust ning suunda, kuidas edasi minna.
  • Tahan parandada oma eluviisi ja terviseharjumusi, aga oleks vaja toetajat.
  • Tahan suurendada oma enesekindlust ja usku oma võimetesse.
  • Tunnen vajadust isikliku kasvu järele ja tahan oma potentsiaali täielikult realiseerida.
  • Tahan õppida paremini oma aega ja prioriteete juhtima.
  • Otsin viise, kuidas leida tasakaal töö ja eraelu vahel
  • Soovin saada tulemuslikumaks oma töös.

Erinevad on ka metoodikad ja võtted, kuidas coaching’u-teenuseid pakutakse ja neid on üsna palju. On olemas äricoach’id, juhtimiscoach’id, karjääricoach’id, educoach’id, life coach’id,  tervisecoach’id, heaolucoach’id ja muud coach’id.  

ICF Estonia

Coach’i valides veendu, et tal oleks professionaalne väljaõpe. Loe lähemalt, miks valida just ICF coach.

Coaching’u põhimõtted

Coaching lähtub mitmetest olulistest põhimõtetest, mis loovad raamistiku, kus klient saab avastada oma sisemisi ressursse ja potentsiaali, ning mille keskmes on kliendi vajadused, eesmärgid ja soovid:

Isiklik vastutus ja tegevusele suunatus

Coaching eeldab, et klient võtab vastutuse oma elu ja valikute eest. Coach aitab kliendil seada eesmärke ja koostada tegevusplaani, mis viib soovitud muutusteni.

Areng ja õppimine

Coaching toetab pidevat arengut ja õppimist. Coach julgustab klienti avastama uusi vaatenurki, proovima uusi lähenemisviise ja õppima oma kogemustest.

Austav ja usalduslik suhe

Coaching põhineb vastastikusel austusel ja usaldusel. Coach loob keskkonna, kus klient tunneb end turvaliselt ja julgeb vabalt oma mõtteid ja tundeid jagada.

Küsimuste jõud

Coaching kasutab suunavaid ja mõtlemapanevaid küsimusi, mis aitavad kliendil oma olukorda sügavamalt mõista, leida uusi perspektiive ja leida lahendusi.

Kliendikesksus

Coaching keskendub täielikult kliendi vajadustele, eesmärkidele ja soovidele. Coach ei paku valmis lahendusi, vaid aitab kliendil leida vastused iseenda seest.

Koostöö ja partnerlus

Coach ja klient on partnerid, kes töötavad koos kliendi eesmärkide saavutamiseks. Coach loob turvalise ja toetava keskkonna, kus klient saab avastada ja arendada oma potentsiaali.

Lahendustele keskendumine

Coaching keskendub lahendustele, mitte probleemidele. See tähendab, et rõhuasetus on positiivsetel muutustel ja edasiliikumisel, mitte mineviku vigadel või takistustel.

Peamised coaching´u vormid

Individuaalne coaching

Individuaalne coaching on personaalne arendusprotsess, kus coach töötab ühe kliendiga, et aidata tal saavutada isiklikke või tööalaseid eesmärke. Protsess hõlmab sügavat enesereflektsiooni, eesmärkide seadmist ja tegevusplaanide koostamist, toetades klienti muutuste elluviimisel ning potentsiaali maksimaalsel rakendamisel.

Grupi coaching

Grupi coaching (group coaching) – protsess, kus coach töötab korraga mitme kliendiga (tavaliselt 4-8 inimest) ühiste või sarnaste eesmärkide saavutamiseks. Grupp jagab oma kogemusi, õpib üksteiselt ja toetab üksteise arengut, samal ajal kui coach juhib vestlusi, esitab küsimusi ja aitab grupil jõuda uute teadmisteni ja leida lahendusi. Grupidünaamika ja kaasamine soodustavad sügavamat õppimist ja suuremat vastutust, samas ka individuaalsed eesmärgid saavad grupi kontekstis vajaliku tähelepanu.

Meeskonna coaching

Meeskonna coaching (team coaching) –  juhendatud protsess, mis aitab meeskonnal saavutada paremat koostööd, suurendada avatud suhtlust ja usaldust. See protsess võtab arvesse tiimi eripära ning aitab osalejatel leida ja kujundada lahendusi, töötada ühiselt välja plaani või strateegia, mis lähtub just selle meeskonna eesmärkidest.

Coaching vs. teised meetodid

Kui oled kaalumas erinevaid viise oma arengu toetamiseks, on oluline mõista, kuidas erinevad meetodid üksteisest erinevad. Õige lähenemisviisi valik sõltub sinu eesmärkidest ja vajadustest.

Igal meetodil on oma tugevused ja eelised, mistõttu tasub enne valiku tegemist mõelda, milline neist võiks sind kõige paremini aidata. Olgu selleks coaching, mentorlus, konsultatsioon, psühhoteraapia või muu meetod – kõigil on oma eripärad ja võimalused. Kui oled oma ootused ja sihid selgeks mõelnud, on lihtsam leida sobivaim lahendus.

Loe lähemalt, kuidas coaching eristub teistest meetoditest, ning vali just sulle kõige paremini sobiv arengutee.

ICF

Millist arendusmeetodit valida?

Teraapia: keskendub emotsionaalse ja füüsilise valu, häirete ja konfliktide lahendamisele. Fookus on sageli minevikus, eesmärgiga parandada inimese üldist psühholoogilist heaolu.

Erinevus: Coaching toetab inimese isiklikku ja ametialast arengut, et saavutada praktilisi tulemusi. Peamine tähelepanu on suunatud tulevikule. Kuigi coaching võib samuti tuua positiivseid emotsioone, on selle peamine eesmärk praktiliste strateegiate loomine ja konkreetsete eesmärkide saavutamine. Rõhk on vastutusel ja tegutsemisel.

Konsultatsioon: hõlmab ekspertide palkamist, et nad annaksid hinnangu ja pakuksid lahendusi probleemidele. Kuigi konsultatsioonimeetodid on väga erinevad, eeldatakse, et konsultant diagnoosib probleeme ning aitab leida ja vahel ka rakendada lahendusi.

Erinevus: Coaching eeldab, et üksikisikud või meeskonnad on võimelised koostöös coach’iga ise lahendusi looma, tuginedes oma teadmistele ja ressurssidele.

Mentorlus: tähendab, et kogenud oma ala ekspert (spetsialist) jagab oma teadmisi ja annab nõu, mis põhineb tema enda kogemustel. Mentorlus võib hõlmata nõustamist ja coaching’ut.

Erinevus: Coaching ei sisalda nõustamist, vaid keskendub sellele, et coachee leiaks protsessi käigus ise vastused.

Koolitus: tugineb kindlatele eesmärkidele ja õppekavale, mille on loonud koolitaja või juhendaja.

Erinevus: Coaching’u eesmärgid määrab kindlaks coachee või meeskond koostöös coach´iga. Kuigi mõlemas lähenemises seatakse eesmärgid, on coaching´us need isiklikud ja arenevad protsessi käigus, mitte ette antud õppekava järgi.

Supervisioon on süsteemne nõustamisprotsess, mille fookuses on inimese, tema tööalaste ülesannete ning tööandja vastastikune mõju ja koostoime. Supervisiooni eesmärk on aidata inimesel paremini mõista oma tööd, arendada oskusi, lahendada probleeme ja toetada professionaalset arengut. Seda kasutatakse tihti ametites, kus töötamine inimestega võib olla emotsionaalselt või vaimselt keeruline, näiteks sotsiaaltöös, tervishoius ja hariduses.

Erinevus: Coaching on suunatud konkreetsete eesmärkide saavutamisele ja tulemuste saavutamisele. Coaching‘u protsessis keskendutakse takistuste ületamisele ja kliendi sisemiste ressursside aktiveerimisele, et saavutada soovitud tulemusi. Fookus on muutustele ja tulemustele, mitte niivõrd mineviku analüüsile​.

Kovisioon: on grupipõhine vastastikune toetamise ja õppimise meetod, kus sarnase taustaga spetsialistid või kolleegid tulevad kokku, et jagada oma töökogemusi, arutada keerulisi juhtumisi ning toetada üksteise professionaalset arengut.

Erinevus: Coaching keskendub üksikisiku või meeskonna sihipärasele arengule, kus coach aitab kliendil ise lahendusi leida. Coaching on struktureeritud protsess, mida juhib coach, kovisioon on pigem kollektiivne arutelu osalejate vahel.

Kuidas saada coachiks?

Coach‘iks saamine nõuab pühendumist, õppimist ja praktikat. Üks suurimaid väljakutseid coaching‘u turul on see, et paljud inimesed nimetavad end coach‘ideks ilma vajaliku koolituseta. See võib tekitada segadust ja kahjustada coaching‘u mainet. Seetõttu on oluline läbida rahvusvaheliselt tunnustatud koolitus, mis tagab, et vastad kõikidele coach‘ile esitatavatele nõuetele ja oled professionaal oma valdkonnas.

Miks valida ICF-i akrediteeritud koolitus?

ICF (International Coaching Federation) on ülemaailmselt tunnustatud organisatsioon, mis seab kõrged standardid coaching‘u professionaalidele. ICF-i akrediteeritud koolitusel osalemine annab sulle kindluse, et oled läbinud parima võimaliku ettevalmistuse ja oled valmis pakkuma oma klientidele kõrgekvaliteedilist coaching‘ut.  ICF’i poolt akrediteeritud coaching‘u koolituste pakkujate nimekirja leiad ICF siit.

Eetikakoodeks
ICF

ICF-i akrediteeritud coaching‘u koolitused Eestis

Hetkel on Eestis 3 ICF-i poolt tunnustatud coaching‘u programmide pakkujat:

Eestis on palju coaching‘u koolituste pakkujaid ja kasulikke täienduskoolitusi. Kui aga soovid omandada coaching‘u väljaõppe eesmärgiga saada ICF-i poolt atesteeritud coach‘iks, tuleb läbida vähemalt 60-tunnine koolitusprogramm ühes eelpool mainitud koolitusasutustest.

Sammud coach‘iks saamisel

  • Läbi coaching’u väljaõpe:
    Alusta oma teekonda, valides ühe ICF-i poolt tunnustatud programmidest, mis annab sulle vajalikud teadmised ja oskused. Et omandada coaching’u põhikompetentsid ja liituda ICF-iga osale vähemalt 60-tunnises programmis. Pärast programmi läbimist on sul õigus alustada coaching‘u teenuse osutamist.
  • Kogu praktilist kogemust:
    Pärast koolitust  praktiseeri aktiivselt coaching‘ut ning täida coaching’u logi, mis on vajalik atesteerimiseks. Esimese taseme (ACC) saavutamiseks on vaja 100 coaching’u tundi.
  • Leia endale mentor-coach
    Atesteeritud coach’iks saamise eelduseks on osalemine mentor coaching‘us, mis aitab sul oma oskusi lihvida, saada väärtuslikku tagasisidet ja valmistuda atesteerimiseksamiks.
  • Soorita atesteerimiseksam:
    Kui oled läbinud koolitused, kogunud piisavalt kogemust ja osalenud mentor-coaching‘us, on aeg sooritada ICF-i atesteerimise eksam. Rohkem infot atesteerimise nõuete ja tasemete kohta leiad siit.
Scroll to Top